Objavljeno 01.07.19. 21:44

Đakovački vezovi 2019. (detaljni program)

Đakovački vezovi jedna su od najpoznatijih kulturnih manifestacija u Slavoniji, a održavaju se još od 1967. godine.
Vrijeme: 21. 06. 2019. - 07. 07. 2019.
Mjesto: Đakovo
Đakovački vezovi Đakovački vezovi

Tako se svakog ljeta na đakovačkim ulicama okupe stotine folklornih društava te tisuće sudionika koji pjesmom, plesom i predivno urešenim nošnjama čuvaju tradicije svojih krajeva kroz Male vezove, Međunarodnu smotru folklora, Smotru folklora Hrvatske i Smotru folklora Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema.

Osim sudionika folklora i plesa, ondje se predstavljaju i vlasnici svadbenih kola, konja (lipicanaca), proizvođači poznatih slavonskih specijaliteta (kulen, čobanac, fiš paprikaš), vinari, ali i likovni umjetnici te glazbenici koji se žele okušati u pučkom crkvenom pjevanju u katedrali sv. Petra.

Ove se godine, 53. po redu Đakovački vezovi održavaju od 21. lipnja do 7. srpnja, a kao i svake godine očekuju se tisuće sudionika. Osim prije navedenih događanja, posjetitelji će moći uživati i u odličnim večernjim koncertima, na kojima nastupaju brojni poznati izvođači.

Izdvojeno iz programa Đakovačkih vezova 2019.

21. lipnja 2019., petak
21:0019. Ivanjski kresovi
Trg J. J. Strossmayera
28. lipnja 2019., petak
19:30 - 21:00 PUČKO CRKVENO PJEVANJE
Katedrala sv. Petra
MVS 'Bećarine' KUD-a 'Tena' Đakovo
PS KUD-a 'Ethno-golubica' Vinkovci
ŽPS KUD-a 'Vranovci-Bukovlje' Bukovlje
ŽPS HKD-a 'Podgoračani' Podgorač
PPS 'Veseli Slatinčani' Stari Slatinik
PSA sastava folklorne sekcije HKD-a 'Lisinski' Našice
MPS KUD-a 'Ivan Filipović' Velika Kopanica
1. srpnja 2019., ponedjeljak
20:00Glazbeni program: Kojoti, Opća opasnost
Vezovski šator
2. srpnja 2019., utorak
19:30 - 20:30ĐAKOVŠTINA U PJESMI I PLESU
Trg J. J. Strossmayera
KUD 'Ledina' Gašinci
KUD 'Ivan Tišov' Viškovci
KUD 'Kondrićani' Kondrić
KUD 'Milko Cepelić' Vuka
KUD 'Šokadija' Budrovci
20:00Glazbeni program: Zvona, Tamburaši za dušu
Vezovski šator
3. srpnja 2019., srijeda
19:30 - 20:30ĐAKOVŠTINA U PJESMI I PLESU
Trg J. J. Strossmayera
KUD 'Veseli šokci' Punitovci
KUD 'Kuševac' Kuševac
KUD 'Slavonac' Forkuševci
KUD 'Sklad' Đakovo
KUD 'Zora' Piškorevci
KUD 'Gorjanac' Gorjani
20:00Glazbeni program: Klapa Kampanel, Vranac
Vezovski šator
4. srpnja 2019., četvrtak
20:00Glazbeni program: Dyaco, Indira Forza
Vezovski šator
5. srpnja 2019., petak
21:00 - 22:30SVEČANO OTVORENJE 53. ĐAKOVAČKIH VEZOVA
Trg J. J. Strossmayera
Program: 'SPREMIT ĆU SE JA I SAMA'
22:30Glazbeni program: Slavonske lole, Izvor
Vezovski šator
6. srpnja 2019., subota
18:00 - 21:00Gastronomija, radionice tradicionalnih zanata i prezentiranje proizvoda zemlje partnera - Slovačke
Trg J. J. Strossmayera
18:30 - 20:30NASTUP GOSTUJUĆIH SKUPINA
Strossmayerov park
KUD 'Krešimir' Bad Cannstatt, Stuttgart / Njemačka
HKUD 'Biloševica' Rasno, Široki Brijeg / Bosna i Hercegovina
KUD 'Sveti Nikola Tavelić' Lišane Ostrovičke
HKUD 'Vilim Cecelja' Salzburg / Austrija
HKUD 'Crvenice' Crvenice, Tomislavgrad / Bosna i Hercegovina
Gruppo Folkloristico Caprivese 'Michele Grion' Capriva del Friuli / Italija
KUD 'Natko Nodilo' Babino Polje
HKD 'Vrila' Župa Mostarski Gradac, Široki Brijeg / Bosna i Hercegovina
KUU 'Bezdan' Pirovac
Associazione Folklorica 'Città di Matelica' Matelica / Italija
Folklorni ansambl 'Kuželovjan', Kuželov / Češka Republika
21:00 - 22:00PREDSTAVLJANJE ZEMLJE PARTNERA
Predstavljanje zemlje partnera - Slovačka Republika - folklorni program:
SKUD 'Ivan Brnjik Slovak' Jelisavac
Matica Slovačka Jurjevac - Ženska pjevačka skupina Jurjevac Punitovački
SKUD 'Braće Banas' Josipovac Punitovački
Dječja folklorna skupina 'Klnka' Bratislava, Slovačka Republika
(Children folklore group 'Klnka' Bratislava, Slovak Republic)
21:00Glazbeni program: Bestman Band, Doris Dragović
Vezovski šator
7. srpnja 2019., nedjelja
08:30 - 10:30SVEČANA POVORKA SUDIONIKA 53. ĐAKOVAČKIH VEZOVA
- od Malog parka do Strossmayerova parka
Konjanik
Mažoretkinje KUD-a 'Sklad' Đakovo
Puhački orkestar DVD-a Đakovo / Puhački orkestar DVD-a Retfala Osijek
FOLKLORNE SKUPINE:  
P O V O R K A
KUD 'Šokadija' Strizivojna
Folklorna grupa 'Mladi Hrvati', Melbourne / Australija
Folklorni ansambl 'Kuželovjan', Kuželov / Češka Republika
KUD 'Sklad' Đakovo
KUD 'Krešimir' Bad Cannstatt, Stuttgart / Njemačka
HKUD 'Biloševica' Rasno, Široki Brijeg / Bosna i Hercegovina
KUD 'Ivan Tišov' Viškovci
Prva kandžijaška udruga 'Kruševica 2010.' Kruševica
KUD 'Vesela Šokadija' Koritna
KUD 'Toplice' Varaždinske Toplice
KUD 'Sveti Nikola Tavelić' Lišane Ostrovičke
KUD 'Milko Cepelić' Vuka
Folklorni ansambl 'Sesvetska Sela' Sesvete
KUD 'Šokadija' Budrovci
HKUD 'Vilim Cecelja' Salzburg / Austrija
KUD 'Šijaci' Biškupci
KUD 'Zora' Piškorevci
HKUD 'Crvenice' Crvenice, Tomislavgrad / Bosna i Hercegovina
KUD 'Klenovnik' Klenovnik
KUD 'Ledina' Gašinci
Gruppo Folkloristico Caprivese 'Michele Grion' Caprivia del Friuli / Italija
KUD 'Slavko Janković' Šiškovci
KUD 'Veseli Šokci' Punitovci
KUD 'Žiškovec' Žiškovec
KUD 'Seljačka sloga' Zadubravlje
KUD 'Gorjanac' Gorjani
Associazione Folklorica 'Città di Matelica' Matelica / Italija
KUD 'Obreška' Donja Obreška
KUD 'Kuševac' Kuševac
KUD 'Vrhovje Župe Dubranec' Donji Dragonožec
KUU 'Bezdan' Pirovac
KUD 'Perkovčani' Novi Perkovci
Dječja folklorna skupina 'Klnka' Bratislava / Slovačka Republika
SKUD 'Braće Banas' Josipovac Punitovački
Matica slovačka Jurjevac - Ženska pjevačka skupina Jurjevac Punitovački
Kuburaška udruga Maruševec, Maruševec
KUD 'Tena' Đakovo
HKD 'Vrila' Župa Mostarski Gradac, Široki Brijeg / Bosna i Hercegovina
KUD 'Hrvatska čitaonica' Selci Đakovački
HKD 'Šid' Šid / Republika Srbija
KUD 'Slavonac' Forkuševci
KUD 'Lipa' Nova Bukovica
KUD 'Drenjanci' Drenje
KUD 'Grgur Karlovčan' Kalinovac
KUD 'Slavonija' Đurđanci
KUD 'Natko Nodilo' Babino Polje
KUD 'Lađevčani' Lađevac
KUD 'Sloga' Satnica Đakovačka
HKUD 'Tamburica' Koraće /Bosna i Hercegovina
KUD 'Lipa' Semeljci
Folklorni ansambl 'Kitka' Istibanja / Republika Sjeverna Makedonija
Matični klub 'Hrvatski ovčar' Đakovo
Četveropreg, dvopreg
Svatovske zaprege
Konjanici
10:00Sveta misa
Katedrala sv. Petra
10:30 - 12:30Strossmayerov park
MEĐUNARODNA SMOTRA FOLKLORA
SKUD 'Braće Banas' Josipovac Punitovački
KUD 'Krešimir' Bad Cannstatt, Stuttgart / Njemačka
HKUD 'Biloševica' Rasno, Široki Brijeg / Bosna i Hercegovina
Folklorni ansambl 'Kuželovjan', Kuželov / Češka Republika
Folklorna grupa 'Mladi Hrvati', Melbourne / Australija
(odrasla, srednja i dječja skupina)
HKUD 'Crvenice' Crvenice, Tomislavgrad /Bosna i Hercegovina
Gruppo Folkloristico Caprivese 'Michele Grion' Caprivia del Friuli / Italija
HKUD 'Vilim Cecelja' Salzburg / Austrija
Dječja folklorna skupina 'Klnka' Bratislava / Slovačka Republika
HKD 'Vrila' Župa Mostarski Gradac, Široki Brijeg /Bosna i Hercegovina
HKD 'Šid' Šid / Republika Srbija
Associazione Folklorica 'Città di Matelica' Matelica / Italija
HKUD 'Tamburica' Koraće /Bosna i Hercegovina
Folklorni ansambl 'Kitka' Istibanja / Republika Sjeverna Makedonija
12:30 - 15:00SMOTRA FOLKLORA HRVATSKE
KUD 'Natko Nodilo' Babino Polje
KUD 'Bezdan' Pirovac
KUD 'Lađevčani' Lađevac
KUD 'Sveti Nikola Tavelić' Lišane Ostrovičke
KUD 'Žiškovec' Žiškovec
KUD 'Toplice' Varaždinske Toplice
Folklorni ansambl 'Sesvetska Sela' Sesvete
KUD 'Grgur Karlovčan' Kalinovac
KUD 'Vrhovje Župe Dubranec' Donji Dragonožec
KUD 'Klenovnik' Klenovnik
KUD 'Obreška' Donja Obreška
17:00 - 18:30SMOTRA FOLKLORA SLAVONIJE, BARANJE I ZAPADNOG SRIJEMA
KUD 'Hrvatska čitaonica' Selci Đakovački
KUD 'Lipa' Nova Bukovica
KUD 'Šijaci' Biškupci
KUD 'Slavko Janković' Šiškovci
KUD 'Bebrina' Bebrina
KUD 'Drenjanci' Drenje
KUD 'Seljačka sloga' Bogdanovci
18:30 - 20:00SMOTRA FOLKLORA SLAVONIJE, BARANJE I ZAPADNOG SRIJEMA
KUD 'Perkovčani' Novi Perkovci
KUD 'Podvinje' Podvinje
KUD 'Slavonija' Đurđanci
KUD 'Seljačka sloga' Zadubravlje
KUD 'Vesela šokadija' Koritna
HSKPD 'Seljačka sloga' Nuštar
KUD 'Drežnik' Drežnik
KUD 'Šokadija' Strizivojna
21:00'SLAVONIJO, ZEMLJO PLEMENITA'
Pozornica u Strossmayerovu parku
Izbor za najbolje nošeno narodno ruho (djevojke, snaše i momci)
Dodjela nagrada i zatvaranje 53. Đakovačkih vezova
20:00Glazbeni program: Slavonski dukati, Prijatelji, Miroslav Škoro
Vezovski šator