Dani europske baštine u Velikoj Gorici 2013.

Prvog dana, u petak, 27. rujna, održat će se svečano otvorenje obnovljene kurije Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici, nedaleko od Velike Gorice, koju će posjetitelji moći obići naredna dva dana, 28. i 29. rujna od 13:00 do 17:00 sati. Osim u obilasku, posjetitelji će u isto vrijeme moći uživati i u kulturno-umjetničkom programu koji organiziraju dva mjesna KUD-a, Mičevec i Nova zora.
Kurija je inače povijesni hrvatski naziv za dvore hrvatskog plemstva, koji su autohtoni primjer turopoljske stambene gradnje, prvenstveno od drveta. Kurija Modić-Bedeković jedna je od pet najočuvanijih kurija u Turopolju, a 1806. godine dao ju je izgraditi Petar Modić. Nalazi se u mjestu Donja Lomnica, na blagoj uzvisini pod starom lipom, a vrijedi spomenuti da je na pokrivanje krova utrošeno 10.000 hrastovih dašćica. Kao i kod ostalih sličnih građevina, u prizemlju se nalaze gospodarske prostorije, na katu su sobe, dok unutrašnjost krasi stilski namještaj, slike, peći za grijanje i rodoslovlje obitelji Modić.
Program Dana europske baštine u Velikoj Gorici 2013.
27. rujna (petak) |
|
---|---|
18:00 - Donja Lomnica, svečanost otvaranja muzejskog postava u kuriji Modić-Bedeković | 28. rujna (subota) |
13:00 - 17:00 - Donja Lomnica, kulturno-zabavni program u kuriji Modić-Bedeković | 29. rujna (nedjelja) |
13:00 - 17:00 - Donja Lomnica, kulturno-zabavni program u kuriji Modić-Bedeković | 2. listopada (srijeda) |
18:00 - Muzej Turopolja, Velika Gorica, izložba 'Obnovljena graditeljska baština u vremenu od 1996. do 2013.' | 3. listopada (četvrtak) |
9:00 - 16:00 - Obilazak kulturnih dobara uz stručno vodstvo |