Objavljeno 29.05.13. 15:39

Osorske glazbene večeri 2013.

U mjestu Osor na otoku Cresu svakog ljeta održava se jedna od najvažnijih kvarnerskih, pa i hrvatskih općenito, glazbenih manifestacija - Osorske glazbene večeri.
Vrijeme: 19. 07. 2013. - 25. 08. 2013.
Osorske glazbene večeri Osorske glazbene večeri

Osorska katedrala, okružena predivnim kamenim uličicama i trgovima, izvrsna je kulisa za održavanje poznatih 'Osorskih glazbenih večeri'. Prvi puta održane su 1976. godine, a s vremenom su postale jedna od najznačajnijih kulturnih manifestacija u tom dijelu Hrvatske. Na njima je sudjelovao čitav niz poznatih skladatelja, poput Borisa Papandopula, Jakova Gotovca, Krste Odaka, Stjepana Šuleka, Stanka Horvata i Luke Sorkočevića.

Program Osorskih večeri 2013.

19. srpnja (petak)

Nastupaju:

Simfonijski orkestar HRT-a

Martina Filjak, klavir

Aleksandar Marković, dirigent

Izvedbe:

Dora Pejačević: Koncert za klavir i orkestar (1913.)

Blagoje Bersa: Moja domovina (Sabasti-Sunčana polja)

21. srpnja (nedjelja)

'Iz glazbenih riznica Kvarnerskog arhipelaga':

Ansambl Antiphonus

Tomislav Fačini, umjetnički voditelj

23. srpnja (utorak)

Nastupaju:

Trio Osor

Renata Penezić, flauta

Petar Kovačić, violončelo

Zarija Alajbeg Galuf, glasovir

Izvedbe:

Johann Nepomuk Hummel: Trio za flautu, violončelo i klavir u A-duru, Op. 78

Rudolf Matz: Balada za flautu, violončelo i klavir

Astor Piazzolla: Fuga y misterio za klavir,flautu i violončelo

Alfi Kabiljo: Liburnijski trio za flautu, violončelo i klavir (praizvedba)

Carl Maria von Weber: Trio u g-molu Op.63 za flautu, violončelo i klavir

26. srpnja (petak)

Nastupaju:

Kvartet Porin, Srđan Čaldarović, Žorž Draušnik

Izvedbe:

Jean Sibelius: Gudački kvartet 'Voce animae', op.56

Mihail Glinka: Veliki sekstet za klavir, gudački kvartet i kontrabas u Es-duru Marko Ruždjak: Klasični vrt

27. srpnja (subota)

Nastupa:

Ante Knešaurek, orgulje

Izvedbe:

Marko Ruždjak: Centone

Johann Sebastian Bach: Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ, BWV 639

Olivier Messiaen: Les Bergers, Les enfants de Dieu

Marko Ruždjak: Vitae arbor

Johann Sebastian Bach: Fantazija i fuga u g-molu, BWV 542 (Actus tragicus)

Ante Knešaurek: Improvizacija na pjesmu J. W. Goethea: "Grenzen der Menschheit" (Granice čovječanstva)

28. srpnja (nedjelja)

Nastupaju:

Cantus ansambl

Dirigent: Berislav Šipuš

Solisti: Martin Draušnik, violina

Tamara Felbinger, mezzosopran

Davorka Horvat, sopran

Izvedbe:

Marko Slaviček: Komsomolkina suza, za violinu i ansambl (praizvedba)

Marko Ruždjak: La Frontera, za mezzosopran i instrumenatalni ansambl

***

Gustav Mahler: Četvrta simfonija (u obradi za komorni ansambl)

30. srpnja (utorak)

Nastupaju:

Zoran Dukić – recital

Izvedbe:

J. Malats: Serenata Española

A. Barrios: Julia Florida, Caazapá, Choro de Saudade

I. Albeniz: Tango, Asturias

A. Ourkouzounov: Prva sonata

***

Boris Papandopulo: Tri igre

Malcolm Arnold: Fantasy

Astor Piazzolla: Invierno Porteño (arr. S. Assad), Adios Nonino (arr. C. Tirao)

1. kolovoza (petak)

Nastupaju:

Varaždinski komorni orkestar

Krešimir Lazar, umjetnički voditelj

Solist: Aljoša Jurinić, klavir (dobitnik nagrade Zagrebačke filharmonije 2012.)

Izvedbe:

Luka Sorkočević: Sedma simfonija u G-duru

W. A. Mozart: Koncert za klavir i orkestar u F-duru, KV 413 (solist: Aljoša Jurinić - dobitnik nagrade Zagrebačke filharmonije)

***

B. Bersa: Idila (obrada za gudače P. Dešpalj)

A. Dvorak: Serenada za gudače u E-duru, Op. 22

4. kolovoza (nedjelja)

Nastupaju:

Renata Pokupić, mezzosopran

Leda Parać, klavir

Izvedbe:

Gabriel Fauré - tekstovi Armand Silvestre (Aurore, Automne, Le plus doux chemin, Le secret, Notre amour)

Blagoje Bersa: Die Verlass'ne, Und als ich so lange, Ein Lied der Liebe, Mein süßes Lieb, wenn du im Grab, Seh duš dan, Robinjica

***

Božidar Kunc - Izbor iz De Elda's songs, In the beginning, A Valentine, For soul and body, Afere the crossing

Kurt Weill: Youkali, Je ne t'aime pas, Le grands Lustucru, J'attends un navire

6. kolovoza (utorak)

Nastupa:

Gomalan kvintet

Izvedbe:

Giuseppe Verdi: Nabucco - uvertira operi, Aida – uvertira i plesovi

Richard Wagner: Tannhauser- zbor hodočasnika, Majstori pjevači – preludij prvom činu, Lohengrin – preludij 3. činu

Silvije Foretić: VW kantata (praizvedba)

George Gershwin: Amerikanac u Parizu

Giacomo Puccini: Turandot – arija Calafa Nessun Dorma

8. kolovoza (četvrtak)

Nastupaju:

Kvartet Tartini

Christophe Roy, violončelo

Izvedbe:

Mozart: Gudački kvartet u C-duru, KV 157

Dora Pejačević: Gudački kvartet u C-duru, op.58

Franz Schubert: Gudački kvintet u C-duru, D.956

11. kolovoza (nedjelja)

Nastupa:

Monika Leskovar

Izvedbe:

Johann Sebastian Bach: Prva suita za violončelo solo u G-duru, BWV 1007

Johann Sebastian Bach: Druga suita za violončelo solo u d-molu, BWV 1008

Johann Sebastian Bach: Treća suita za violončelo solo u C-duru, BWV 1009

13. kolovoza (utorak)

Nastupa:

Pavica Gvozdić – recital

Izvedbe:

Franz Liszt: Tri Petrarcina soneta - iz ciklusa Godine hodočašća: Italija

Robert Schumann: Fantazija u C-duru, op. 17

Stanko Horvat: Paysage sombre, Sonnant

Cesar Franck: Preludij, koral i fuga

16. kolovoza (četvrtak)

Nastupaju:

Tanja Sonc, violina (pobjednica natjecanja Ferdo Livadić)

Marta Babić, mezosopran (pobjednica Tribine Darko Lukić)

Ana Čehil Peršinec, klavir

Izvedbe:

Dora Pejačević: VIER LIEDER ( ČETIRI PJESME) op.30: 1. Krik, 2. Ljubavni zanos, 3. Vjerujem dragi, 4. San o sreći

Francesco Santoliquido: I CANTI DELLA SERA: 1. L'Assiolo canta, 2. Alba di luna sul bosco, 3. Tristezza crepuscolare, 4. L'incontro

Xavier Montsalvatge: CINCO CANCIONES NEGRAS: 1. Cuba dentro de un piano, 2. Punto de Habanera, 3. Chévere, 4. Canción de cuna para dormir a un negrito, 5. Canto negro

18. kolovoza (nedjelja)

Nastupaju:

Komorni gudački orkestar HGM-a

Pavle Zajcev, dirigent

Solistica: Đana Kahriman

Izvedbe:

Antonio Vivaldi/ Astor Piazzolla: Četiri godišnja doba

Ante Knešaurek (praizvedba)

20. kolovoza (utorak)

Nastupaju:

Zagrebački solisti

23. kolovoza (petak)

Nastupaju:

Anđelko Krpan i Marko Genero

Izvedbe:

Johann Sebastian Bach: Dvoglasne invencije (obrada za violinu i violu Ferdinand David)

Tomislav Uhlik: Ulični svirači za violinu i violu

Johann Michael Haydn: 3. duo za violinu i violu u F duru, MH 337

Wolfgang Amadeus Mozart: 2. duo za violinu i violu u B-duru, KV 424

Johan Halvorsen: Passacaglia za violinu i violu

25. kolovoza (nedjelja)

Nastupaju:

Enrico Dindo, violončelo

Monica Cattarossi, klavir

Izvedbe:

Claude Debussy: Sonata za violončelo i klavir

Dora Pejačević: Sonata za violončelo i klavir u e-molu, op.35

Sergej Rahmanjinov: Sonata za violončelo u g-molu, op.19